Niedobór magnezu może powodować bolesne skurcze – to prawda, jednak zbyt niskie stężenie tego pierwiastka wiąże się również z występowaniem innych dolegliwości. Naukowcy uważają, że magnez może być jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka. Sprawdź, czy mają rację.

Dlaczego magnez jest niezbędny do funkcjonowania organizmu?

Chociaż w naszym organizmie znajduje się stosunkowo niewiele magnezu, to bez wspomnianej substancji nie bylibyśmy w stanie funkcjonować. Magnez może odpowiadać przede wszystkim za udział w procesie aktywacji ponad 300 enzymów, które pełnią różne funkcje biologiczne. Dzięki tej substancji nasze mięśnie mogą prawidłowo się kurczyć, a układ nerwowy przekazuje informacje. Naukowcy uważają, że bez magnezu ustrój człowieka prawdopodobnie nie mógłby wytwarzać energii, utrzymywać prawidłowego stężenia glukozy w osoczu ani chronić się przed chorobotwórczymi drobnoustrojami.

Zapotrzebowanie na magnez – normy, o których warto pamiętać

Sugerowane dawki magnezu zmieniają się wraz z wiekiem i są inne dla kobiet oraz mężczyzn. Oficjalne zapotrzebowanie na magnez w przypadku najmniejszych dzieci zmienia się dość dynamicznie – o ile noworodki potrzebują zaledwie 30 mg tej substancji, o tyle po ukończeniu 4. roku życia powinno się przyjmować już 130 mg magnezu na dobę. Zapotrzebowanie na magnez w przypadku młodzieży i dorosłych wynosi:

• 240 mg – dla chłopców i dziewcząt do lat 12,

• 360 mg – dla dziewcząt do lat 18,

• 410 mg – dla chłopców do lat 18,

• 400–420 mg – dla dorosłych mężczyzn,

• 310–320 mg – dla dorosłych kobiet,

• 320–400 mg – dla ciężarnych i kobiet karmiących piersią.

Zapotrzebowanie na magnez może być uzależnione także od naszej masy. Szacuje się, że każdy dodatkowy kilogram generuje potrzebę dostawy zwiększonej porcji tego pierwiastka.

Co wpływa na przyswajalność magnezu?

Wchłanialność magnezu dostarczanego wraz z pożywieniem wynosi około 50% – ten wskaźnik spada, gdy przyjmujemy dużo pokarmów zawierających cenny pierwiastek, i rośnie, gdy nasza dieta jest uboga. Magnez może być gorzej przyswajalny także w momencie, gdy łączymy go z wapniem albo fosforanami. Czasem gorsza wchłanialność magnezu może wynikać z naszych predyspozycji genetycznych lub chorób, które wymagają specyficznej farmakoterapii. Co zrobić, gdy nasza dieta okazuje się niewystarczająca, by zaspokoić zapotrzebowanie na magnez? W takim przypadku można sięgnąć po dobrze przyswajalne suplementy diety: https://mybionic.pl/witaminy-i-mineraly/mineraly/magnez.

Czy warto suplementować magnez?

Zdrowa i różnorodna dieta powinna wystarczyć, aby zaspokoić zapotrzebowanie na magnez. Niestety – jest to tylko teoria. Najwięcej wspomnianego pierwiastka znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego, a także rybach i serach podpuszczkowych. Jeśli urozmaicenie jadłospisu okaże się niewystarczające, a my zauważyliśmy pierwsze objawy niedoboru magnezu, powinniśmy rozważyć suplementację. Dzięki przyjmowaniu sprawdzonych preparatów możemy pozbyć się bolesnych skurczów mięśni, częstych migren czy zaburzeń gospodarki glukozowo-insulinowej.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty