Wybór dobrego ogumienia do samochodu to podstawa. Dzięki niemu pojazd może utrzymywać się stabilnie na drodze i zapewniać komfort jazdy nawet w wymagających warunkach. Jak jednak wybrać odpowiednie opony? Dowiedz się, na co zwracać uwagę i dlaczego tak często polecane są modele o rozmiarze 205/55 R16.

Rozmiar opon dopasowany do pojazdu

Szukając opon do swojego samochodu, należy przede wszystkim zweryfikować, jaki rozmiar ogumienia można zamontować w danym pojeździe. W tym celu wystarczy sprawdzić naklejkę z danymi technicznymi lub wpisać potrzebne hasło w wyszukiwarce internetowej (np. „Opla Astra rozmiar opon”). Można również po prostu spojrzeć na poprzednie opony – na ich boku powinien znajdować się napis z oznaczeniem rozmiaru danego modelu. Dobór odpowiedniej wielkości ogumienia ma znaczący wpływ na bezpieczeństwo i komfort jazdy, dlatego jest to kwestia, na którą zawsze należy zwracać uwagę.

Opony letnie 205/55 R16 to jeden z najpopularniejszych rozmiarów. Z takim ogumieniem można spotkać się głównie w pojazdach kompaktowych, średnich i miejskich. Opony o tych parametrach charakteryzują się szerokością 205 mm, profilem 55 (tj. 55% stosunku wysokości ściany bocznej do szerokości opony), konstrukcją radialną oraz dopasowaniem do felg o średnicy 16 cali.

Dlaczego kierowcy wybierają opony letnie 205/55 R16?

Skąd wzięła się duża popularność opon letnich 205/55 R16? To głównie kwestia charakterystycznego wyglądu ogumienia o tym rozmiarze, a przede wszystkim stosunku jego szerokości do wysokości. Dzięki temu opony letnie 205/55 R16 dobrze prezentują się w nowoczesnych autach miejskich i kompaktowych pojazdach o niewielkich gabarytach. Sprawdzą się również w samochodach usportowionych, którym nadają jeszcze bardziej oryginalnego i ciekawego wyglądu. Uniwersalność takich wymiarów sprawia, że opony letnie 205/55 R16 są oferowane przez wielu producentów – dzięki temu każdy kierowca jest w stanie znaleźć idealne rozwiązanie do swojego pojazdu.

Kiedy kupić i wymienić opony letnie?

Opony letnie najlepiej kupić jeszcze w okresie zimowym – ze względu na mniejszy popyt ceny mogą być niższe niż wiosną, gdy temperatury zaczynają się podnosić. Zakupione ogumienie można bezpiecznie przechowywać w garażu lub piwnicy, najlepiej na odpowiednich stojakach, z zachowaniem odpowiednich warunków otoczenia. Z wymianą należy poczekać do momentu, gdy temperatura na zewnątrz przekracza 7°C i utrzymuje się na stabilnym poziomie przez dłuższy okres. Nie powinny również występować w tym czasie obfite opady oraz przymrozki.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty