Artykuł sponsorowany

Zmiana opon na zimowe – gwarancja bezpieczeństwa na drodze

W Polsce nie ma prawnego obowiązku sezonowej wymiany opon. Mimo to większość kierowców decyduje się wykonać taki krok. Wiedzą oni, że wymiana opon to gwarancja bezpieczeństwa na drodze – dla kierowcy, pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Dlaczego warto zmienić opony letnie na zimówki, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni Celsjusza? Odpowiadamy!

Czym charakteryzują się dobre opony zimowe?

Opony zimowe wytwarza się z miękkiej gumy, która wykazuje dużą odporność na twardnienie. W ich charakterystycznym bieżniku występują drobno ponacinane lamele, służące do wgryzania się w śnieg, błoto pośniegowe czy lód. Rowki i szczeliny bieżnika skutecznie zapobiegają zjawisku aquaplaningu i stabilizują tor jazdy. 

Zimówki dobrze odprowadzają wodę w niskich temperaturach. Świetnie poradzą sobie na śliskich lub zaśnieżonych nawierzchniach, gwarantując doskonałą przyczepność. Zapewniają krótszą drogę hamowania, co przekłada się na zwiększone bezpieczeństwo na drodze. Warto jednak wiedzieć, że elastyczna mieszanka gumowa będzie piszczeć przy kontakcie z rozgrzaną jezdnią w upalne dni. Zimówki także mocno odkształcają się na ciepłym asfalcie. 

Dobre opony zimowe wyróżniają się specjalnym oznaczeniem na bokach: M+S lub 3PMSF. Symbole te świadczą o świetnych właściwościach opony – takie ogumienie poradzi sobie bezproblemowo z błotem i śniegiem. 

Dlaczego warto zmieniać opony na zimowe?

Istnieje kilka istotnych powodów, dla których warto zdecydować się na wymianę opon na zimowe. Zmiana ogumienia minimalizuje ryzyko wypadku drogowego, wpływa na zmniejszenie zużycia paliwa i lepszą eksploatację samochodu (większa sprawność, wydajność, dłuższa żywotność poszczególnych podzespołów). Jest to zatem ekonomiczne rozwiązanie. 

Wymiana opon na zimowe – kiedy?

Opony zimowe można użytkować tylko w czasie zimowych miesięcy. Nie nadają się do jazdy latem. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w kontakcie z rozgrzanym asfaltem nie zapewniają optymalnych osiągów, a ich miękka mieszanka gumowa szybko się zużywa. Wymiana opon zimowych powinna się odbyć w okolicach listopada. Większość kierowców decyduje się na zmianę w momencie pojawienia się pierwszych przymrozków. Przyjęło się, że opony zmienia się na zimowe, gdy przez dłuższy czas utrzymuje się temperatura poniżej 7 stopni Celsjusza. Uznaje się, że ogumienie zimowe wytrzymuje do marca. 

Wymiana opon powinna odbywać się zawsze w profesjonalnym warsztacie wulkanizacyjnym. Większość kierowców uważa, że wielkość miasta nie ma znaczenia. Ale na dobrego mechanika może trafić się zarówno w metropolii, jak i w mniejszym miasteczku. Prężnie rozwijająca się wulkanizacja w Lesznie jest tego dobrym przykładem. 

Opony całoroczne – alternatywa dla zimowych?

Wielu kierowców decyduje się na zakup opon całorocznych, aby uniknąć konieczności zmieniania opon letnich na zimówki. Sezonowa wymiana opon to jednak na dłuższą metę drogie rozwiązanie. Właściciele pojazdów muszą co około pół roku wybierać się do dobrego warsztatu wulkanizacyjnego, gdzie zostanie przeprowadzona zmiana ogumienia. 

Opony całoroczne nie należą do najtańszych i jednorazowo musisz ponieść wysoki koszt ich zakupu. Jednak ich kolejna wymiana następuje dopiero po 5-6 latach. 

Według niektórych kierowców klasyczne opony całoroczne zapewniają lepsze osiągi przy wyższych temperaturach od opon zimowych. Problem pojawia się jednak przy niższych temperaturach. Opony całoroczne nie wykazują tak dużej przyczepności na śniegu, co wiąże się z brakiem gwarancji bezpieczeństwa na drodze – ogumienie zimowe sprawdzi się tu lepiej. Można powiedzieć, że opony całoroczne to przeciętność w każdych warunkach. 

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty