Stolica Wielkopolski jest wyjątkowym miejscem na mapie całego kraju. Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego z 2022 roku, miasto jest schronieniem dla prawie 550 tysięcy osób, co gwarantuje 5. miejsce pod względem populacji. Co więcej, lektura raportu udowadnia, że Poznań wyróżnia się na tle innych miejscowości pod względem ilości zawieranych małżeństw. Takie komunikaty potwierdzają zatem, że bohater dzisiejszego artykułu może być świetnym miejscem do rozpoczęcia kolejnego etapu życia. Zatem, jakie zasoby czekają na przyszłych lokatorów?

Poznańska przedsiębiorczość oraz dbałość o względy ekonomiczne, znane są już w każdym zakątku Polski. Właśnie dlatego bieżąca analiza opcji wymaga rzetelnego i dokładnego ich poznania. Do dyspozycji nabywców zalicza się zatem zakup mieszkania, domu lub wybudowanie własnej nieruchomości. Czym charakteryzują się poszczególne warianty?

Zakup mieszkania 

Pierwszą i najpopularniejszą propozycją jest zakup własnego lokalu. Na wstępie warto zapoznać się z dynamiką budownictwa mieszkaniowego w kontekście całego województwa wielkopolskiego. Urząd Statystyczny w Poznaniu informuje bowiem, że w ubiegłym roku liczba oddanych do użytku mieszkań przekroczyła 25 tysięcy, co stanowi jednocześnie ponad 10% rezultatów budownictwa mieszkaniowego w perspektywie ogólnokrajowej.

Pomimo faktu, że liczba nowych budynków mieszkalnych przekazanych do eksploatacji w obrębie województwa wielkopolskiego piastowała 2 pozycję w Polsce, łączna liczba nowych mieszkań w kontekście minionych 12 miesięcy uległa zmniejszeniu. Zatem, jakie są korzyści i wady takiego wyboru?

Bezsporną zaletą jest oczywiście status właściciela nieruchomości w mieście o międzynarodowym charakterze. Tego typu inwestycje bardzo często zlokalizowane są bliżej centrum wydarzeń, co wpływa na ich atrakcyjność w przypadku wynajmu lub sprzedaży. Wystarczy bowiem wspomnieć o obecności Międzynarodowych Targów Poznańskich, które każdego miesiąca przyciągają turystów z całej Polski, a nawet Europy oraz Świata. 

Ogromnym minusem jest ograniczona przestrzeń oraz brak prywatności. Ta kwestia może być sporym utrudnieniem dla osób, które planują założenie rodziny lub cenią sobie swobodę funkcjonowania. 

Finalnym aspektem jest sama odpłatność. I chociaż mieszkania zazwyczaj cechują się znacznie mniejszą powierzchnią w porównaniu do domów, cena za 1 metr kwadratowy okazuje się dużo wyższa. Co więcej, prognozy nie są optymistyczne – eksperci podkreślają dalszy wzrost opłat w tym obszarze, a zaakcentowane wcześniej niedobory intensyfikują już sporą konkurencję zainteresowanych. 

Według statystyk dostępnych w serwisie  https://gethome.pl/ średnia cena mieszkań dwupokojowych wynosi obecnie 505 775 zł. Czy istnieje optymalna alternatywa?

Budowa własnego domu

Kolejnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie prac budowlanych własnego budynku. Co niezwykle ważne, trend mieszkania w domu jednorodzinnym nie tylko wykazuje aktywność, ale wciąż przybiera na sile!

Doskonałym tego dowodem jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. Komunikaty dostępne na oficjalnej stronie instytucji przekazują, że w ubiegłym roku na terenie miasta powstało 520 tego typu obiektów. Jest to jednocześnie wyraźny wzrost aż o 7 punktów oprocentowanych w porównaniu do 2021 roku oraz rekordowy wynik na przestrzeni ostatnich 7 lat! Skąd tak duże zainteresowanie?

Proces budowy własnego domu przynosi niezwykle sporo satysfakcji. Jednym z najważniejszych atutów jest możliwość personalizacji inwestycji i dostosowania do własnych potrzeb oraz preferencji. Użytkownik otrzymuje rzadką okazję urzeczywistnienia własnych wyobrażeń na temat przyszłego miejsca zamieszkania, wykorzystując najlepsze materiały i technologie.

Tutaj należy podkreślić również główne zagrożenia. Jednym z nich jest właśnie ogromny wzrost kosztów samych surowców, ale również wyceny usług budowlanych. Jak wynika z indeksu cen Grupy PSB Handel S.A. porównanie lipca i sierpnia przyniósł delikatną obniżkę, ale kontekst całego roku pokazuje już średni wzrost o 1%.

Jednak budowa własnego domu wymaga uwzględnienia jeszcze jednego czynnika, czyli samej działki. Również w tym zakresie obserwuje się pewne zagrożenia. Biorąc pod uwagę to rozwiązanie należy uwzględnić 3 kluczowe aspekty – położenie, organizację odpowiedniej infrastruktury oraz specyfikę samej działki. 

Ten ostatni składnik z łatwością sprawdzimy na stronie  https://gethome.pl/dzialki/poznan/. Przykładowo, działkę o powierzchni 300 metrów kwadratowych na terenie  Sołacza nabędziemy już za kwotę 75 tysięcy złotych.

Zakup gotowego domu

Trzeci punkt bieżącego zestawienia skutecznie łączy w sobie wygodę mieszkania oraz indywidualny charakter własnego domu. Jakie są wady i benefity?

Minusem jest konieczność przeprowadzenia wymaganych remontów lub napraw poszczególnych elementów istniejącej już nieruchomości. Jednak ten aspekt warto wykorzystać do celów negocjacyjnych, a w rezultacie otrzymania lepszej propozycji zakupu. Innym wyzwaniem jest spora konkurencja, która może skomplikować cały proces transakcji.

Plusy? Szybkość i komfort! Kupując istniejąca nieruchomość, możesz przeprowadzić się do nowego lokalu, bez oczekiwania na zakończenie budowy inwestycji. Kompleksowy charakter budynku jednorodzinnego pozwala na zrealizowanie wizji lokalnej w celu zapoznania się z samym obiektem, ale także okolicą. W ten sposób unikamy również etapu projektowania, nabywania drogiej działki oraz sporych kosztów materiałów i robocizny. 

Oto podstawowe korzyści, które oferują lokalne lokale. Hasło domy sprzedaż Poznań na Gethome.pl uwolni zatem zróżnicowany wachlarz dostępnych nieruchomości. 

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty