Samochody elektryczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Są już nie tylko symbolem luksusu, ale i nowoczesności. Jednym z głównych producentów takich aut jest Tesla. Na rynku pojawiają się jednak także inne pojazdy elektryczne – BMW, Nissan czy Mercedes. Czy warto zdecydować się na taki samochód? Jak wygląda kwestia ładowania w przypadku mieszkańców mniejszych miejscowości: Ciężkowice, Zborowice, Bruśnik? Sprawdź.

Tesla – ile kosztuje ten elektryczny samochód?

Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji. Ciągły rozwój nowoczesnych technologii pozwala na uzyskiwanie coraz lepszych osiągów takich pojazdów, jeżeli chodzi o zasięg auta na jednym ładowaniu czy jego prędkość maksymalną. A co ceną takich samochodów? Ile kosztuje Tesla? Wiele zależy od wybranego modelu i jego wersji. W przypadku tego producenta dostępne są pojazdy S, 3, Y oraz X. Dodatkowo występują one w kilku wariantach.

  • Model S dostępny jest w dwóch wersjach. Cena auta zaczyna się od 520 tysięcy złotych za wersję podstawową. Model S Plaid kosztuje od 632 tysięcy złotych.
  • Tesla Model 3 to auto, które występuje w trzech wariantach. Cena wersji podstawowej to wydatek około 206 tysięcy złotych. Wersja Long Rage kosztuje około 240 tysięcy złotych, a wersja Performance około 257 tysięcy złotych.
  • Model z otwieranymi w górę drzwiami, czyli Tesla X jest jednym z najdroższych. Podstawowa wersja to wydatek rzędu 559 tysięcy złotych. Model X Plaid kosztuje około 650 tysięcy złotych.
  • Model Y produkowany od 2020 roku w zależności o wybranej opcji kosztuje o 224 do 282 tysięcy złotych. 

Jak wygląda ładowanie samochodu marki Tesla?

Decydując się na elektryczny samochód, warto pomyśleć o kosztach jego utrzymania. W przypadku pojazdów spalinowych kierowcy muszą tankować je olejem napędowym, benzyną lub LPG. Kwestia ta wygląda inaczej w przypadku aut elektrycznych, takich jak Tesla. Ich użytkownicy mają dwie możliwości ładowania:

  • z własnego źródła,
  • na publicznej stacji. 

W momencie chęci skorzystania z publicznej stacji ładowania problemem może okazać sytuacja, w której wszystkie stanowiska będą zajęte przez inne samochody. W większych miastach nie jest to jednak spore utrudnienie. Dostępność stacji jest dość duża, zawsze więc można podjechać w inne miejsce. Co więcej, jadąc na zakupy czy do kina można zostawić samochód wpięty do stacji ładującej.

W przypadku mniejszych miejscowości jak Ciężkowice, Zborowice czy Bruśnik najkorzystniej jest jednak ładować pojazd w domu. Wynika to z braku konieczności dojazdu do punktu ładowania oddalonego o kilkanaście czy kilkadziesiąt kilometrów. Tesla przewiduje taką możliwość. Wystarczy wyposażyć się w Wall Connector. Jest to stacja przeznaczona do montażu np. w przydomowym garażu. Można ją zakupić przy zakupie auta lub zamówić osobno w dowolnym momencie.

Ubezpieczenie Tesli – jaką polisę wybrać?

Samochody elektryczne, jeżeli chodzi o kwestię ubezpieczenia OC, podlegają dokładnie takim samym przepisom prawnym jak auta z silnikami spalinowymi. Kwestia ta dotyczy przede wszystkim konieczności wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia OC, aby móc legalnie poruszać się po polskich drogach. Jest ono wymagane dla każdego pojazdu. Wybór konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego jest jednak dowolny.

Właściciele samochodów Tesla zakupionych bezpośrednio w salonach powinni rozważyć również wykupienie dodatkowej polisy AC. Tego typu ubezpieczenie przydaje się szczególnie w przypadku kradzieży pojazdu, stłuczki na parkingu, pożaru czy wybuchu auta.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC samochodu elektrycznego?

Wysokość składki ubezpieczenia OC dla samochodu elektrycznego obliczana jest w podobny sposób jak dla pojazdu z silnikiem spalinowym. Uwzględnia się więc nie tylko parametry auta, ale także informacje dotyczące kierowcy. Mieszkańcy mniejszych miejscowości takich jak Ciężkowice, Bruśnik czy Zborowice są w tym przypadku w znacznie korzystniejszej sytuacji. Ubezpieczyciel uwzględnia bowiem natężenie ruchu w miejscu zamieszkania i liczbę odnotowanych kolizji. W dużych miastach, gdzie ruch jest znacznie większy, stłuczki są codziennością, przez co ceny polisy dla mieszkańców są wyższe.

Na cenę polisy ubezpieczeniowej wpływają m.in. wiek samochodu oraz jego parametry. Ubezpieczyciele zwracają również uwagę na wiek kierowcy. Młode osoby, które dopiero co otrzymały prawo jazdy, muszą liczyć się z wyższymi stawkami ubezpieczenia. Starsi i doświadczeni kierowcy są uznawani za mniej skorych do podejmowania ryzyka. Dzięki temu mogą liczyć na korzystniejszą ofertę ubezpieczenia, szczególnie jeżeli dotychczas nie spowodowali żadnej kolizji drogowej.

Gdzie szukać korzystnych cenowo polis OC i AC samochodu elektrycznego?

Poszukując korzystnej oferty ubezpieczenia dla samochodu elektrycznego, warto porównać kilka propozycji różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Żeby ułatwić sobie to zadanie, można skorzystać z bezpłatnego narzędzia dostępnego pod adresem: https://rankomat.pl/kalkulator/oc-ac. Podając niezbędne informacje dotyczące kierowcy oraz ubezpieczanego samochodu otrzymuje się dostęp do wielu ofert różnych ubezpieczycieli. Dzięki temu można zdecydować się na najkorzystniejsze z dostępnych rozwiązań, które będzie dopasowane do oczekiwań i domowego budżetu.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty