ARTYKUŁ SPONSOROWANY:

Ilu kierowców, tyle opinii w kwestiach motoryzacyjnych. Zażarte dyskusje na forach Internetowych i grupach na portalach społecznościowych nie ułatwiają wyboru właściwych praktyk i rozwiązań. Do tygla najczęściej błędnie powtarzanych osądów swoje 3 grosze zawsze wtrącą także znajomy, sąsiad i wujek przy niedzielnym obiedzie. Tak powstają samochodowe mity i legendy, z których nie wynika żadna konkretna wiedza.

Podobnie wygląda coroczna debata na temat opon zimowych. W poszukiwaniu wiedzy i fachowej porady najlepiej udać się do profesjonalnego warsztatu. Na bezmyślnie powtarzane opinie w Internecie radzimy machnąć ręką. Kwestii tak newralgicznej jak zapewnienie bezpieczeństwa podczas prowadzenia pojazdu nie powinno się opierać na podstawie losowych i niesprawdzonych informacji.

Czytaj dalej, a dowiesz się, jakie mity narosły wokół opon zimowych. Odpowiemy również na pytanie, gdzie najlepiej dokonać ich zakupu oraz co oznaczają symbole umieszczone na ogumieniu.

Mity na temat opon zimowych

W przestrzeni Internetowej łatwo można natknąć się na mity na temat opon zimowych. Opinie i komentarze na forach często publikowane są bez żadnych podstaw merytorycznych. Nie warto się nimi sugerować. Nieprawdziwe stwierdzenia wprowadzają w błąd, a powtarzane do znudzenia zapisują się w świadomości również młodych kierowców.

Tak jest na przykład w przypadku przekonania, że opony zimowe służą do jazdy po śniegu. To tylko jedna z ich cech. Zadanie ogumienia zimowego polega na skracaniu drogi hamowania w niskiej temperaturze oraz dodatkowym wspomaganiu utrzymania trakcji. Należy ich używać nie tylko kiedy spadnie śnieg, ale w całym okresie, w którym średnia temperatura powietrza spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Zimówki pomagają w poruszaniu się nie tylko po śniegu, ale także po oblodzonej i mokrej nawierzchni.

Innym często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, jakoby węższe opony na zimę były lepsze od tych o rozmiarze standardowym dla danego samochodu. Owszem, zapewniają one lepszą przyczepność, ale wyłącznie na śniegu i błocie pośniegowym. Zastosowanie zimówek jest znacznie szersze i obejmuje całą eksploatację ogumienia w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza.

Węższe opony mogą być dobrym pomysłem, pod warunkiem, że poruszasz się głównie po mocno zaśnieżonych trasach – a po takowych jeździ ułamek kierowców. Pozostali powinni instalować ogumienie o rozmiarze sugerowanym przez producentów samochodów.

Zmiana opon na zimowe: uważaj na „okazje”

Kierowcy w poszukiwaniu korzystnej oferty często odwiedzają działy motoryzacyjne w wielkopowierzchniowych sklepach wielobranżowych. To najprostsza droga do zakupu faktycznie taniego ogumienia, ale najczęściej pozbawionego jakichkolwiek certyfikatów. Kierowanie się niską ceną i kwiecistymi opisami z dużym prawdopodobieństwem skończy się wyrzuceniem pieniędzy w błoto.

Cena nie zawsze jest wyznacznikiem jakości. Na rynku można znaleźć mnóstwo budżetowych rozwiązań, które są warte swojej ceny. Jeśli chcesz mieć opony dopasowane do swojego samochodu i stylu jazdy, udaj się do profesjonalnego warsztatu, takiego jak wielkopolskie Opony Express Interakces Leszno. Fachowcy znajdą dla Ciebie adekwatne rozwiązanie, niezależnie od budżetu, którym dysponujesz. Zyskasz przy okazji pewność, że nie kupujesz kota w worku. Polecamy także sklep online z oponami zimowymi: oponyexpress.pl.

Zwróć uwagę na oznaczenie opon zimowych

Zrozumienie wszystkich oznaczeń i symboli stosowanych przez producentów opon jest zadaniem wymagającym często specjalistycznej wiedzy i praktyki. W przypadku ogumienia zimowego szukaj przede wszystkich znaku 3PMSF (Three-Peak Mountain Snow Flake). To symbol w kształcie płatka śniegu na tle góry o trzech szczytach.

3PMSF jest jedynym oznaczeniem, które faktycznie poświadcza dopuszczenie produktu do sprzedaży i użytkowania jako opona zimowa. Widząc ten symbol, możesz mieć pewność, że ogumienie przeszło niezbędne testy, a jego właściwości zostały przebadane i potwierdzone.

Inaczej sprawa wygląda w przypadku często stosowanego oznaczenia M+S (mud and snow). Jest ono jedynie deklaracją producenta, że produkt poradzi sobie na błocie i śniegu. Nie jest to jednak opona zimowa. M+S spotkasz najczęściej na wielosezonówkach lub ogumieniu dedykowanym do samochodów 4×4.

 

Opony Express Interakces
ul. Al. Konstytucji 3 Maja 11
64-100 Leszno

Telefon: +48 65 526 81 81

Godziny otwarcia: Pn-Pt 8.00-16.00, Sob: 8:00-13.00

https://oponyexpress.pl/Opony zimowe – Uważaj na opinie w Internecie!

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty