ARTYKUŁ SPOSOROWANY:

Planujesz budowę domu, a Twoja działka charakteryzuje się pochyłem? Oto nasze najlepsze propozycje spełniające potrzeby konstrukcji dla takiego terenu!

Choć działka pochyła może u niektórych osób wzbudzać pewne obawy oraz budzić wątpliwości do funkcjonalnego wznoszenia budynku, to warto podkreślić, że najczęściej są one zupełnie bezpodstawne. Bo na pochyłej działce, można wybudować dom nie tylko praktyczny, ale również bardzo piękny i charakterystyczny w swojej konstrukcji.

O czym należy pamiętać dobierając projekt do tak specyficznego terenu?

Projekty domów na pochyłą działkę – o tym pamiętaj?

Co jest najbardziej charakterystyczne dla działek wskazanych w śródtytule? Przede wszystkim to, że będą one miały znaczny spadek, w różnym kierunku, najczęściej do ulicy. Oczywiście nie jest to nigdy działka najłatwiejsza do budowy domu, ale warto wskazać zalety takiego rozwiązania. Bo jak się okazuje w praktyce, domu budowane na działce ze spadkiem, często są bardzo oryginalne, a ich wygląd zdecydowanie odbiega od tych, które mamy okazję spotykać na co dzień.

Oczywiście najbardziej prawdopodobne będzie zlokalizowanie takiej działki na terenach górzystych, a charakterystyczne dla nich budownictwo znamy np. z Zakopanego, czy innych miast górskich w Polsce. To jednak nie jest regułą, bo i w innych częściach kraju zdarzają się działki tak położone i wyeksponowane.

Pochyła działka, a konstrukcja budynku – dlaczego podpiwniczenie?

Nie da się obejść pewnego rodzaju założenia i jednocześnie faktu, że na tak zróżnicowanej działce, jaką jest teren pochyły, pewna część budynku, zawsze mocniej wystaje ponad poziom terenu i wymusza wykonanie wysokich ścian fundamentowych.

Taka wysoka konstrukcja przyziemia daje szansę na praktyczne wykonanie podpiwniczenia domu i umieszczenia właśnie w tym miejscu np. garażu lub kotłowni. Dlatego, przeglądając projekty domów na działkę pochyłą, często spotykamy się z bryłą, której układ konstrukcyjny oraz lokalizacja klatki schodowej umożliwiają stosunkowo łatwą adaptację na budynek podpiwniczony.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by w takim projekcie garaż znajdował się w innym miejscu działki, jako konstrukcja wolnostojąca lub w samym podpiwniczeniu, a nie jak zwykliśmy obserwować na parterze.

Projekty domów na pochyłą działkę – ciekawe opcje

Opcja 1. Jednym z ciekawych projektów domów na tego typu działkę będzie nieduża bryła z użytkowym poddaszem i piwnicą, w której mieści się dwustanowiskowy garaż oraz kotłownia.

Parter będzie miał tutaj standardowy, przyjemny rozkład, z pokojami rozlokowanymi przy korytarzu oraz łazience.
W przestrzeni poddasza, pod dwuspadowym dachem spokojnie znajdzie się miejsce na np. trzy pokoje pełniące funkcje sypialni, oświetlane oknami umieszczonymi w szczytach budynku.
Na poddaszu warto też zaplanować drugą większą łazienkę.

Tak prezentuje się standardowy projekt domu o nowoczesnej, prostej architekturze. Dzięki niewielkim wymiarom, budynek mieści się także na wąskiej działce.

Opcja 2. W innym projekcie, dedykowanemu pochyłej działce, zarówno wejście, jak i wjazd do domu, mogą się znajdować w poziomie z piwnicą.

Dzięki temu różnicę wysokości między wejściem na posesję, a parterem pokonujemy wewnętrznymi schodami. To będzie szczególnie ważne np. zimą. Klatka schodowa w takim projekcie, będzie odpowiednio doświetlona, a na poddaszu znajdą się np. trzy sypialnie, dwie łazienki i dwie garderoby.

Tutaj znajdziesz także inne projekty domów na pochyłą działkę. Uzgodnij wraz z architektem, który z nich będzie najlepszy.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty