ARTYKUŁ SPOSOROWANY:
Czy zdajesz sobie sprawę, że procedura ubiegania się o kredyt hipoteczny może trwać nawet kilka miesięcy? Co więcej, staranie się o kredyt mieszkaniowy wiąże się z ogromnym stresem dla potencjalnych klientów. Nie ma w tym nic dziwnego, bo ilość i różnorodność niezbędnych dokumentów, jakie wymaga bank oraz skomplikowana procedura weryfikacji wypłacalności potencjalnego klienta są rzeczywiście przytłaczające.

 

Pamiętajmy również, że w zakresie ubiegania się o kredyt hipoteczny dokumenty potrzebne do analizy mogą się znacznie różnić. Każdy bank realizuje własną politykę kredytową, inna jest też indywidualna sytuacja przyszłego kredytobiorcy, jego oczekiwania względem współpracy z instytucją bankową oraz możliwości regulowania comiesięcznych należności. O tym, jakie dokumenty żąda bank od potencjalnego klienta, który wnioskuje o kredyt hipoteczny, piszemy poniżej.

 

Znajdź najlepszą ofertę kredytu hipotecznego na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne.

 

Kredyt hipoteczny – jakie dokumenty powinien przygotować kredytobiorca?

 

By wniosek o kredyt hipoteczny mógł zostać w ogóle rozpatrywany, przyszły klient banku musi dołączyć do niego komplet niezbędnych dokumentów. Te dotyczą jego zatrudnienia, wykazywanych dochodów, deklaracje comiesięcznych, stałych kosztów, ale również samej nieruchomości, którą chce się nabyć poprzez tego rodzaju finansowe wsparcie.

Priorytetem są dokumenty osobowe, czyli dowód osobisty oraz drugi dokument potwierdzający tożsamość. W kolejności dostarcza się zaświadczenie o formie zatrudnienia (umowa o pracę, umowa zlecenie, własna działalność gospodarcza) oraz zaświadczenie o generowanych zarobkach. W przypadku prowadzenia własnej firmy niezbędne będą rozliczenia PIT i wyciągi z konta, które potwierdzają stałe wpływy.

Niezbędny okazuje się też wyciąg z konta – banki zazwyczaj weryfikują te z ostatnich trzech albo sześciu miesięcy. To samo dotyczy zarobków z tytułu umowy o pracę czy zlecenia.

Co, jeśli właściciel własnego biznesu stara się o kredyt hipoteczny? Wymagane dokumenty to również te z ZUS, które potwierdzają niezaleganie z opłatami składek i zaświadczenie z Urzędu Skarbowego, które potwierdza regularne opłacanie składek. Przeważnie banki żądają również dokumentu potwierdzającego numer NIP oraz REGON firmy.

To oczywiście podstawy, bo każdy bank może wnosić o dodatkowe dokumenty, zgodnie z prowadzoną indywidualną weryfikacją potencjalnego klienta. Dodatkowe dokumenty są potrzebne także do wyliczeń zdolności kredytowej, jeśli ta jest wątpliwa bądź do jej poprawy.

Co istotne, wnioskodawca musi także przedłożyć informacje o nieruchomości, którą chce nabyć poprzez kredyt hipoteczny. Dokumenty wymagane przez bank z tego tytułu to projekt nieruchomości w przypadku domu wolnostojącego, plany działek i pozwolenie na budowę, jeśli nieruchomość ma być dopiero zbudowana, kosztorys prac, szacowana wartość nieruchomości przez rzeczoznawcę. W przypadku nieruchomości z rynku wtórnego, ale też pierwotnego, gdy sprzedającym jest deweloper, niezbędna jest umowa przedwstępna oraz odpis wpisu do księgi wieczystej.

Ważne jest również to, że sama weryfikacja skompletowanych dokumentów to nie jedyny czynnik, który wpływa na wydanie decyzji pozytywnej. Każdy bank ocenia zdolność kredytową także poprzez historię kredytową, a więc generuje raport BIK i KRD. Jeśli przyszły klient zalega ze spłatą innych zobowiązań kredytowych albo nie spłaca ich comiesięcznych rat w terminie, raczej nie może liczyć na współpracę z instytucją bankową w ramach zaciąganego kredytu hipotecznego.

 

Jak wybrać kredyt hipoteczny uwzględniając niezbędne dokumenty?

 

Chociaż każdy bank może oferować kredyt hipoteczny zgodny z przepisami polskiego prawa oraz tzw. Rekomendacją S, która została ustalona przez Unię Europejską, to jednak istnieją obszary, w przypadku których instytucje bankowe mogą stosować indywidualne warunki weryfikacji zdolności kredytowej. Niektóre instytucje żądają zaświadczenia o zarobkach z ostatnich sześciu miesięcy, inne jedynie z trzech. Nie wszystkie analizują wpływy na konto, większość, ale nie wszystkie honorują formę generowania przychodów przez kredytobiorcę z tytułu umowy zlecenie czy o dzieło. W niektórych bankach nieco gorszych warunków kredytowych muszą spodziewać się właściciele działalności gospodarczych, szczególnie ci, którzy działają w branży o zwiększonym ryzyku, patrząc na płynność finansową.

Właśnie dlatego warto zawsze wnioskować o kredyt mieszkaniowy w różnych bankach, a wcześniej porównać co najmniej kilka konkurencyjnych względem siebie propozycji. Świetnie sprawdza się w tym celu ranking kredytowy. To zestawienie, które informuje kredytobiorcę o niezbędnych dokumentach, jakich żąda konkretny bank, ale nie tylko. W takim porównaniu uwzględnione są też ogólne warunki współpracy i czynniki, jakie musi spełnić klient, by otrzymać kredyt hipoteczny. Dzięki temu udaje się dopasować finansowe wsparcie, patrząc na indywidualne potrzeby, ale też możliwości spłaty takiego zobowiązania.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty