ARTYKUŁ SPONSOROWANY:

Niska stopa bezrobocia i duża liczba ofert pracy – taki obraz Leszna jest gwarancją znalezienia zatrudnienia dla wszystkich, którzy aktualnie szukają pracy. Jeśli mieszkasz w Lesznie, zobacz, w jakim zawodzie znajdziesz zatrudnienie najszybciej.

Czy w Lesznie jest duże bezrobocie?

Bezrobocie w Lesznie należy uznać za niskie, nie tylko na tle województwa wielkopolskiego, ale i na tle całego kraju. Pod koniec 2021 roku stopa bezrobocia w Lesznie wynosiła 2,9%, a w całym powiecie leszczyńskim jeszcze mniej, bo tylko 2,1%. W tym samym czasie w województwie wielkopolskim było to 3,1%, co nadal trzeba uznawać za bardzo dobry (niski) wynik, w skali kraju bowiem stopa bezrobocia była zdecydowanie wyższa i wynosiła 5,4%.

Jak widać w samym Lesznie i powiecie leszczyńskim bezrobocie jest blisko dwa razy niższe, niż wynosi średnia dla całej Polski. To dobry prognostyk dla osób poszukujących pracy w tym regionie. O zatrudnienie tutaj jest łatwo, a praca w Lesznie dostępna jest praktycznie dla każdego, chociaż są zawody, w których deficyty kadrowe są zdecydowanie wyższe.

Ile można zarobić w Lesznie?

Jeśli chodzi o zarobki, to trzeba przyznać, że województwo wielkopolskie ma dosyć hojnych pracodawców. Najwięcej można zarobić oczywiście w Poznaniu, gdzie średnie wynagrodzenie wynosi blisko 6000 zł brutto. Na drugim i trzecim miejscu w 2020 roku znalazły się Piła i Gniezno, tutaj zarobki są już zdecydowanie niższe i wynoszą blisko 5000 zł brutto. Tuż za podium w tej klasyfikacji znalazło się Leszno, z zarobkami tylko nieznacznie niższymi niż w Pile.

Na samym dole listy liderów znalazł się Konin, w którym średnie zarobki nie przekraczały 4500 zł brutto.

Wynagrodzenia są zróżnicowane nie tylko ze względu na lokalizację, ale i na poszczególne sektory. Najwięcej można zarobić w branży informatycznej oraz przemyśle, najmniej w szkolnictwie oraz sektorze usług dla ludności.

Trzeba też pamiętać, że na wysokość wynagrodzeń znacząco wpływa staż pracy. Statystycznie rzecz biorąc, aby zarabiać tzw. średnią krajową, trzeba mieć za sobą przynajmniej pięć lat doświadczenia w zawodzie. Nie jest jednak tajemnicą, że w niektórych branżach takie wynagrodzenie można dostać już na starcie.

W tych zawodach jest największe zapotrzebowanie na pracowników w Lesznie

Przedstawiciel branży IT

Wielkopolska to region, który z racji położenia na styku ważnych węzłów komunikacyjnych stał się siedzibą wielu firm krajowych i zagranicznych. Wśród nich znajdują się firmy z sektora informatycznego, a więc potencjalni pracodawcy dla branży IT. W Lesznie nie brakuje ofert dla programistów, analityków, testerów i administratorów. Podobnie zresztą jest w całym województwie, chociaż trzeba uczciwie przyznać, że to Poznań oferuje najwięcej wakatów dla tej branży.

Budowlaniec

Duży ruch na rynku budowlanym nie ominął Wielkopolski i zawitał także do Leszna. Podobnie jak w całym regionie, tak i tu poszukiwani są murarze, zbrojarze, betoniarze, cieśle szalunkowi, stolarze, monterzy rusztowań, operatorzy sprzętu budowlanego oraz pracownicy wykwalifikowani w pracach wykończeniowych. Zatrudnienie znajdą zarówno fachowcy, jak i początkujący w zawodzie.

Medyk

Branża medyczna przeżywa głęboką zapaść, którą niewątpliwie obnażyła pandemia. Braki kadrowe notuje się nie tylko w Lesznie, ale i innych dużych miastach regionu na czele z Poznaniem. Brakuje zarówno lekarzy (pierwszego kontaktu i specjalistów), jak i pielęgniarek, położnych oraz ratowników medycznych. Do zatrudnienia w wyżej wymienionych zawodach niezbędne jest stosowne wykształcenie.

Kierowca

Przez Leszno przebiega droga krajowa numer 12, a tuż za jego granicami znajduje się autostrada S5. Tak dobrze skomunikowane miasto intensywnie rozwija się w sektorze spedycyjnym, nic więc dziwnego, że w Lesznie jest dużo ofert pracy dla kierowców. Najwięcej mogą zarobić osoby legitymujące się prawem jazdy kategorii C + E, gotowe pracować na trasach międzynarodowych. Nie brak też ofert dla kierowców samochodów osobowych. Czeka na nich transport osób, rozwożenie cateringu oraz praca w charakterze kuriera.

Samodzielny księgowy

Duża liczba firm z różnych gałęzi gospodarki to zapotrzebowanie na przedstawicieli branży finansowej. Najwięcej jest ofert dla samodzielnych księgowych, szczególnie ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Na oferty mogą liczyć też analitycy finansowi i audytorzy, a także doradcy podatkowi i kredytowi.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty