ARTYKUŁ SPONSOROWANY:
Podwodny świat skrywa wiele sekretów, a dzięki akwarystyce możemy się w niego zagłębić. To hobby, które podbija serca wielu. Akwarystyka jest wymagająca, ale jednocześnie niezwykle interesująca i dająca wiele radości. Zajmowanie się własnym podwodnym światem, utrzymywanie go w równowadze, obserwacja zwierząt – to wszystko zbliża nas do natury, daje okazję do obserwacji niezwykłych zjawisk i pozwala poszerzyć nasze horyzonty.
Krótka historia akwarystyki
Początek akwarystyki datuje się na 2500 r p.n.e. Najpierw hodowano jedynie małe okazy, głównie rybki słodkowodne. Za prekursorów akwarystyki morskiej uważa się Rzymian. Na początku ryby trzymano w basenach przy domostwach, wraz z rozwojem techniki zaczęto budować duże akwaria, co pozwoliło na hodowlę większych ryb. W Polsce natomiast akwarystkę zapoczątkowano w 1886 roku, w czasopiśmie „Wszechświat”, rozpoczęto wtedy publikację artykułów na temat akwarystyki. W Chorzowie, w 1909 roku powstało pierwsze stowarzyszenie miłośników akwariów i terrariów – Agrion. Pięć lat później odbyła się pierwsza wystawa akwarystyczno-terrarystyczna.
Codzienna obserwacja życia podwodnego
Niewątpliwie jedną z największych zalet posiadania akwarium w domu jest możliwość obserwowania i interakcji z wodnymi ekosystemami, które zazwyczaj są dla nas niedostępne. Akwarium umożliwia stałą obserwację wodnego środowiska i unikatowych zachowań zwierząt morskich i słodkowodnych. Hodowla tych organizmów przynosi wiele satysfakcji, możemy obserwować ich wzrost i rozmnażać je. Dostępne do zakupu jest wiele niezwykle ciekawych wizualnie ryb, które same w sobie są piękną ozdobą, a dodatkowo prezentują zachowania, które w normalnych warunkach obserwować może niewielu. Własne akwarium to doskonały pomysł dla osób zafascynowanych rafą koralową czy biotopem środowisk słodkowodnych.
Teoria równie ważna, co praktyka
Aby cieszyć się pięknem własnego akwarium i doświadczać niezwykłości i różnorodności podwodnego świata we własnym domu przez wiele lat, a nie tylko na chwilę, potrzebny nam jest zasób wiedzy o środowisku naturalnym jego mieszkańców. Niezbędna nam jest również wiedza związana z obsługą urządzeń technicznych, przygotowaniem wody itp. Wszystko, co umieścimy w akwarium ma ogromny wpływ na późniejsze jego działanie. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do każdej fazy, to z pewnością nasze akwarium będzie po pierwsze spełniało nasze oczekiwania wizualne, a po drugie będzie bardzo funkcjonalne.
Ile czasu trzeba poświęcić na akwarystykę?
W pierwszych dniach zakładaniu zbiornika należy poświęcić kilka godzin dziennie. Samo kompletowanie akcesoriów, sprawdzanie parametrów wody i ewentualne korekty to coś, co zabiera godzinę lub dwie z naszego dnia. Później jest nieco łatwiej. Należy pamiętać o karmieniu rybek (można też zakupić specjalne karmniki elektryczne, które same dozują pożywienie rybkom), a także regularnie czyścić zbiornik i podmieniać wodę. Akwarystyka to nie hobby dla osób, które są bardzo zapracowane, gdyż należy akwarium poświęcić nieco czasu, jednak nie jest to także bardzo obciążające zajęcie.
Partner artykułu: akwarystyczny24.pl