ARTYKUŁ SPONSOROWANY:
Podwodny świat skrywa wiele sekretów, a dzięki akwarystyce możemy się w niego zagłębić. To hobby, które podbija serca wielu. Akwarystyka jest wymagająca, ale jednocześnie niezwykle interesująca i dająca wiele radości. Zajmowanie się własnym podwodnym światem, utrzymywanie go w równowadze, obserwacja zwierząt – to wszystko zbliża nas do natury, daje okazję do obserwacji niezwykłych zjawisk i pozwala poszerzyć nasze horyzonty.

Krótka historia akwarystyki

Początek akwarystyki datuje się na 2500 r p.n.e.  Najpierw hodowano jedynie małe okazy, głównie rybki słodkowodne. Za prekursorów akwarystyki morskiej uważa się Rzymian. Na początku ryby trzymano w basenach przy domostwach, wraz z rozwojem techniki zaczęto budować duże akwaria, co pozwoliło na hodowlę większych ryb. W Polsce natomiast akwarystkę zapoczątkowano w 1886 roku, w czasopiśmie „Wszechświat”, rozpoczęto wtedy publikację artykułów na temat akwarystyki. W Chorzowie, w 1909 roku powstało pierwsze stowarzyszenie miłośników akwariów i terrariów – Agrion. Pięć lat później odbyła się pierwsza wystawa akwarystyczno-terrarystyczna.

Codzienna obserwacja życia podwodnego

Niewątpliwie jedną z największych zalet posiadania akwarium w domu jest możliwość obserwowania i interakcji z wodnymi ekosystemami, które zazwyczaj są dla nas niedostępne. Akwarium umożliwia stałą obserwację wodnego środowiska i unikatowych zachowań zwierząt morskich i słodkowodnych. Hodowla tych organizmów przynosi wiele satysfakcji, możemy obserwować ich wzrost i rozmnażać je. Dostępne do zakupu jest wiele niezwykle ciekawych wizualnie ryb, które same w sobie są piękną ozdobą, a dodatkowo prezentują zachowania, które w normalnych warunkach obserwować może niewielu. Własne akwarium to doskonały pomysł dla osób zafascynowanych rafą koralową czy biotopem środowisk słodkowodnych.

pastedGraphic.png

Teoria równie ważna, co praktyka

Aby cieszyć się pięknem własnego akwarium i doświadczać niezwykłości i różnorodności podwodnego świata we własnym domu przez wiele lat, a nie tylko na chwilę, potrzebny nam jest zasób wiedzy o środowisku naturalnym jego mieszkańców. Niezbędna nam jest również wiedza związana z obsługą urządzeń technicznych, przygotowaniem wody itp. Wszystko, co umieścimy w akwarium ma ogromny wpływ na późniejsze jego działanie. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do każdej fazy, to z pewnością nasze akwarium będzie po pierwsze spełniało nasze oczekiwania wizualne, a po drugie będzie bardzo funkcjonalne.

Ile czasu trzeba poświęcić na akwarystykę?

W pierwszych dniach zakładaniu zbiornika należy poświęcić kilka godzin dziennie. Samo kompletowanie akcesoriów, sprawdzanie parametrów wody i ewentualne korekty to coś, co zabiera godzinę lub dwie z naszego dnia. Później jest nieco łatwiej. Należy pamiętać o karmieniu rybek (można też zakupić specjalne karmniki elektryczne, które same dozują pożywienie rybkom), a także regularnie czyścić zbiornik i podmieniać wodę. Akwarystyka to nie hobby dla osób, które są bardzo zapracowane, gdyż należy akwarium poświęcić nieco czasu, jednak nie jest to także bardzo obciążające zajęcie.

Partner artykułu: akwarystyczny24.pl

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty