ARTYKUŁ SPONSOROWANY:

Hemoroidy są to żylakami odbytu. Mogą mieć także postać zgrubiałych guzków. Znajdują się one najczęściej w środku odbytu, jednak mogą występować także na zewnątrz w jego okolicy. Problem hemoroidów to dość częsty wstydliwy problem wielu osób. Hemoroidy nie tylko wywołują nieprzyjemne dolegliwości bólowe, ale to również odbija się na całym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Jak radzić sobie z hemoroidami i im zapobiec?

Hemoroidy to zbiory tkanek i żył w stanie zapalnym i obrzęknięte. Rozmiar hemoroidów może się różnić. Powodów do ich wystąpienia jest kilka. Można je łatwo leczyć, jednak w poważnych stanach może być konieczna operacja.

Jakie są rodzaje hemoroidów?

Hemoroidy zewnętrzne znajdują się w pobliżu otworu odbytu. Mogą być bolesne, ale leczenie domowe często pomaga je kontrolować.

Wewnątrz kanału odbytu znajdują się hemoroidy wewnętrzne. Zwykle nie powodują bólu. Mogą jednak powodować swędzenie i uczucie ucisku. Mogą również krwawić lub wydzielać śluz. Czasami wystają z odbytu.

Jakie objawy dają hemoroidy?

Najczęściej objawem hemoroidów jest ból w obrębie odbytu. Guzki utrudniają normalne siedzenie. Podczas pękania hemoroidów następuje krwawienie. Hemoroidy zewnętrzne są bardziej narażone na podrażnienie i krwawienie. Hemoroidy powodują także obrzęk odbytu.

Lekarz przeważnie stwierdza hemoroidy po opisaniu objawów przez pacjenta lub patrząc na dotknięty obszar. Może też wykonać badanie per rectum.

pastedGraphic.png

Jakie są przyczyny hemoroidów? U kogo najczęściej występują?

Wokół odbytu znajdują się żyły z tendencją do rozszerzania się pod wpływem nacisku, które mogą powiększać się i puchnąć. Tak powstają hemoroidy. Rozwijają się one z powodu wzrostu ciśnienia w dolnej części odbytnicy.

Czynniki, które zwiększają prawdopodobieństwo hemoroidów:

 • otyłość;
 • ciąża;
 • zaparcia;
 • biegunki;
 • uprawianie seksu analnego;
 • zła dieta (mała ilość błonnika);
 • napięcie podczas ejakujacji u mężczyzn.

Jak można zapobiegać hemoroidom?

Najlepszym sposobem zapobiegania pojawieniu się hemoroidów jest to, aby pacjent zawsze starał się zmiękczyć stolec.  W ten sposób unikniemy silnego parcia na odbytnicę. Jest to możliwe poprzez:

 • spożywanie pokarmów bogatych w błonnik — owoce, warzywa, zboża, ewentualnie suplementy diety;
 • odpowiednie nawodnienie — zbyt mało wody w naszym organizmie powoduje częstsze zaparcia;
 • niewstrzymywanie wypróżnienia;
 • więcej chodzenia niż siedzenia — podczas siedzenia uciskamy okolice odbytu.

Jak leczy się hemoroidy?

Jeżeli hemoroidy stanowią bolesny problem, warto skorzystać z preparatów dostępnych w aptece bez recepty. Mogą to być:

pastedGraphic_1.png

Krew znajdująca się w hemoroidach może powodować tworzenie się skrzepów i obumieranie otaczającej tkanki. Taki stan jest podstawą do wykonania operacji hemoroidów, zwanej hemoroidektomią. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym.

Lekarz może również zastosować zabieg zwany skleroterapią — wstrzyknięcie specjalnego roztworu w tkankę hemoroidalną w celu jej obkurczenia.

Hemoroidy to wstydliwy problem, jednak nieleczone mogą powodować poważniejsze problemy. Osoba z nieleczonymi hemoroidami z powodu bólu i dyskomfortu również zaniedbuje kontakty towarzyskie, jest apatyczna, mogą pojawić się problemy w pracy. Ból będzie utrudniał nam niekiedy normalne funkcjonowanie, a to odbije się ogólnie na naszym życiu i naszych najbliższych, dlatego warto szybko działać.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty