ARTYKUŁ SPONSOROWANY:

Wydzielanie potu to naturalna reakcja naszego ciała, które chroni się przed wysoką temperaturą i próbuje w ten sposób się ochłodzić. Niestety chyba wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, jak niekomfortowo można się czuć z mokrymi plamami na ubraniach oraz z przykrym zapachem, który często towarzyszy potliwości. W takich sytuacjach sięgamy po skuteczny antyperspirant, by uchronić się przed za dużą ilością potu. Czy to jednak wystarczy, by zachować pełną swobodę przez cały dzień?

 

Jak działają antyperspiranty?

Skuteczny antyperspirant to taki, który zapewnia nam suchość i brak nieprzyjemnego zapachu – z pewnością z takim stwierdzeniem zgodziłaby się znaczna większość osób. Dlatego też warto pamiętać o tym, że antyperspirant działa nieco inaczej niż dezodorant. Ten drugi ma za zadanie jedynie maskować przykrą woń, a jego działanie jest dość krótkotrwałe, ponieważ wynosi zaledwie kilka godzin. Dodatkowo dezodoranty zazwyczaj zawierają łatwo wyczuwalne kompozycje zapachowe.

 

Antyperspirant z kolei, oprócz substancji zapachowych i bakteriobójczych, które znajdziemy w dezodorantach, posiadają także związki chemiczne, które blokują wydzielanie potu. Zazwyczaj są do tego wykorzystywane alkaliczne sole glinu. Te składniki, pod wpływem wilgoci oraz ciepła, zostają aktywowane i czasowo zwężają pory, uniemożliwiając wydzielanie nadmiernych ilości potu. Antyperspiranty są wobec tego znakomitym wyborem dla sportowców, jako że to m.in. w trakcie wysiłku fizycznego mamy do czynienia ze zwiększoną potliwością. Będą też dobrym rozwiązaniem na upały oraz ogólnie dla osób, które nadmiernie się pocą.

 

W jaki sposób aplikować antyperspirant?

Żeby antyperspirant faktycznie był skuteczny, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej metody aplikacji. Dezodorantów zazwyczaj używamy rano, tuż przed założeniem ubrań i wyjściem z domu. Antyperspiranty zaś powinny być stosowane wieczorem, tuż po kąpieli – w nocy składniki aktywne dobrze wnikną w skórę, wobec czego będą mogły chronić nas w ciągu dnia. Warto przy tym zaznaczyć, że działanie antyperspirantu jest długotrwałe, nawet do 48 godzin. W praktyce na zabezpieczenie z jego strony możemy liczyć aż do momentu, kiedy go zmyjemy. Należy pamiętać, że taki kosmetyk trzeba nakładać na czystą i suchą skórę.

 

Nadmierna potliwość – co robić?

Dobrze dobrany, skuteczny antyperspirant od sprawdzonego producenta to naprawdę dobry sposób na to, by ograniczyć wydzielanie potu i tym samym zagwarantować sobie komfort przez cały dzień. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zintensyfikowana potliwość może mieć źródło w wielu innych czynnikach – wówczas nawet zaufana pielęgnacja ciała i przestrzeganie zasad higieny osobistej może nie zdać egzaminu.

 

Jeśli nadmiernie się pocimy, powinniśmy zwrócić uwagę na to, z czego jest wykonana odzież, jaką zwykle nosimy. Sztuczne tkaniny zazwyczaj nie przepuszczają powietrza, wobec czego szybko się w nich przegrzewany. Zdecydowanie bardziej swobodnie będziemy się czuć w ubraniach z naturalnych materiałów, takich jak chociażby organiczna bawełna czy len. Są one polecane zwłaszcza latem, bo zapewnią nam przewiewność w trakcie upalnych dni.

 

Zwiększona ilość potu może być również efektem niewłaściwej diety – takiej, w której nie brakuje produktów tłustych i wysoko przetworzonych. Na dodatek niektóre składniki pożywienia wpływają na powstawanie przykrej woni: mowa tu m.in. o czosnku i cebuli. Bardziej pocą się też osoby, które nie stronią od alkoholu i kofeiny. Z podobnym problemem niejednokrotnie zmagają się ci, którzy żyją w stresie wynikającym np. z pracy zawodowej. Jeśli zatem podejrzewasz, że to niezdrowy tryb życia sprawia, że pocisz się w nadmiernych ilościach, warto rozważyć zmianę dotychczasowych nawyków.

 

Czy duża ilość potu może być problemem zdrowotnym?

Jeśli stosujesz skuteczną pielęgnację i starasz się, by ograniczać czynniki zwiększające potliwość, a mimo to nie zauważasz poprawy, być może warto skonsultować się z lekarzem. Czasem nadmierne pocenie się jest wynikiem zaburzeń hormonalnych, w związku z tym warto będzie wykonać stosowne badania w tym kierunku.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty