Materiał sponsorowany:

Wybierając ręcznik dla noworodka, warto zwrócić uwagę na coś więcej, niż tylko jego kolor i dekoracyjny nadruk. Delikatna skóra dziecka potrzebuje ręcznika bardzo wysokiej jakości. Zobacz, czym się kierować, wybierając ręcznik dla noworodka.

Ręcznik dla noworodka – optymalny skład

Wybór ręcznika dla noworodka powinien być podyktowany przede wszystkim jego komfortem i bezpieczeństwem delikatnej skóry. W żadnym razie nie można kupić ręcznika, tylko dlatego, że jest ładny, albo dlatego, że pasuje kolorystycznie do łazienki lub dziecięcego pokoju.

Skóra małego dziecka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Minie trochę czasu, zanim stanie się grubsza i odporna na czynniki zewnętrzne. Dlatego w tych pierwszych tygodniach i miesiącach życia dziecka nie można zaniedbać troskliwej, a jednocześnie delikatnej pielęgnacji ciała dziecka.

Ręcznik dla noworodka powinien być uszyty z naturalnej tkaniny, najlepiej grubej i chłonnej bawełny frotte. Taki ręcznik szybko osuszy ciało dziecka i zadba o jego komfort termiczny.

Przed zakupem trzeba koniecznie spojrzeć na metkę lub sprawdzić informacje od producenta. Niektóre ręczniki mają w składzie domieszkę sztucznych włókien. Mogą one podrażniać lub uczulać dziecko.

Używając ręcznika, warto pamiętać o tym, że dziecka się nie wyciera tylko otula je ręcznikiem i osusza poprzez dotyk. Pocieranie w pierwszym okresie życia może być nieprzyjemne i drażniące.

Ręcznik dla noworodka – z kapturkiem czy bez

Kąpiel noworodka zazwyczaj obejmuje także jego główkę. Nawet jeśli nie mamy tego w planach, rzadko udaje się jej nie zmoczyć. Celowo mówimy tu o główce nie o włosach, bo tych maluch praktycznie nie posiada.

Ręcznik z kapturkiem to wygodne i bardzo praktyczne rozwiązanie, które pozwala szybko osuszyć głowę i zadbać, by dziecko nie marzło. Trzeba pamiętać, że małe dzieci się nie pocą, a termoregulacja odbywa się właśnie przez głowę.

Jest jeszcze jedna zaleta ręcznika z kapturkiem – nie spadnie, nawet jeśli dziecko będzie się energicznie ruszać. Można też otulić dziecko ręcznikiem i podnieść je, by przytulić, np. gdy płacze. Dzięki kapturkowi ręcznik będzie cały czas na miejscu.

Ręcznik dla noworodka – jaki rozmiar wybrać

Czy to, że noworodek jest mały, musi oznaczać, że pierwszy ręcznik powinien być nieduży? Ręcznik w rozmiarze 80 X 80 cm wbrew pozorom nie posłuży długo. Trzeba pamiętać, że dziecko szybko rośnie i taki ręcznik już po kilku miesiącach (raczej trzech niż dziewięciu) będzie po prostu za mały. Lepiej od razu kupić większy ręcznik w rozmiarze 100 x 100, ten zostanie z dzieckiem dłużej.

Oczywiście, jeśli ktoś chce, może zacząć od mniejszego ręcznika, by z czasem zmienić go na większy. Ceny ręczników, nawet tych dobrej jakości, nie są wygórowane i nie powinny zrujnować domowego budżetu. Z tego samego powodu warto kupić ręcznik z kapturkiem. Cena nie jest wyższa, natomiast komfort tak.

Ile ręczników dla noworodka kupić

Lista wyprawkowa obejmuje zazwyczaj jeden ręcznik dla noworodka. Teoretycznie może to wystarczyć, ale wygodniej będzie mieć przynajmniej dwa. Jeśli jeden będzie akurat sechł po praniu, skorzystamy z drugiego. Ponadto trzeba pamiętać, że w przypadku noworodków i niemowląt kąpiel więcej niż raz dziennie może być koniecznością, czasem zdarzają się nieprzyjemne niespodzianki. Dwa ręczniki to takie minimum, by mieć pewność, że wszystko jest pod kontrolą.

Materiał sponsorowany.

Telewizja Leszno

Zobacz wszystkie posty